Wynajem auta to transakcja usługowa udokumentowana umową cywilnoprawną, która reguluje prawa i obowiązki stron, a także stanowi zabezpieczenie i jednocześnie dowód w przypadku wystąpienia sporów czy roszczeń. Przed podpisaniem umowy wypożyczenia samochodu warto dowiedzieć się, jakie informacje powinna zawierać i na jakie aspekty szczególnie zwrócić uwagę, tak by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zapewnić sobie spokojną podróż. Złożenie podpisu oznacza bowiem pełną zgodę na warunki zapisane w jej treści!
Wynajem samochodu ma charakter terminowy, dlatego konieczne jest określenie czasu wypożyczenia, ze wskazaniem dokładnej daty i godziny przyjęcia pojazdu oraz jego zwrotu. Umowa wypożyczenia samochodu powinna zawierać datę jej zawarcia, dokładny wykaz przedmiotów, które są przekazywane najemcy (w tym kluczyki, dowód rejestracyjny, itp.) oraz ogólne warunki użytkowania pojazdu.
Umowa wynajmu samochodu - kluczowe elementy:
Warto sprawdzić, czy istnieje możliwość przedłużenia wynajmu oraz jakie są warunki takiej zmiany. Istotne jest wyszczególnienie miejsca, z którego auto będzie odebrane i do którego ma zostać odstawione.
Oczywistym jest, że wszystkie punkty są istotne i należy je uważnie przeczytać przed zawarciem umowy wynajmu samochodu. W przypadku wątpliwości warto zadać odpowiednie pytania wyjaśniające. Niejednokrotnie jedno zdanie może mieć ogromny wpływ na warunki umowy, stąd też warto być pewnym, że umowa najmu auta jasno określa zasady wynajmu i obowiązki najemcy.
Weryfikując umowę dobrą praktyką jest sprawdzenie, czy jej przedmiot zgadza się ze stanem faktycznym. Zwróć uwagę również na wszelkie istniejące uszkodzenia, rysy czy inne niedoskonałości, a także upewnij się, że wszystkie nieprawidłowości zostały odnotowane w umowie. W przypadku wystąpienia niezgodności należy poinformować o tym fakcie wypożyczalnię.
Zwykle załącznikiem do umowy są ogólne warunki użytkowania (OWU). Znajdują się w nich wszystkie zasady, którymi powinien kierować się wypożyczający. Dotyczą one między innymi limitu kilometrów (pod warunkiem jeśli takowy występuje), możliwości wyjazdu za granicą, ale także pewnych obostrzeń, jak np. zakaz wyjazdu w trudny teren czy chociażby zakaz uczestnictwa w wyścigach. OWU może zawierać również wskazówki co do utrzymania samochodu w dobrym stanie technicznym (np. poprzez dolewanie oleju) i czystości, zwrotu auta z określonym stanem paliwa,
Upewnij się więc, że jesteś świadomy wszystkich zobowiązań i ograniczeń wynikających z umowy najmu samochodu, tak aby uniknąć nieporozumień w trakcie jej trwania!
Jednym z ważniejszych elementów umowy wypożyczenia samochodu są warunki ubezpieczenia. Warto zobaczyć, jakie rodzaje ubezpieczeń są zawarte w umowie, czy obejmują one szkody odniesione przez wynajmującego, pasażerów i inne pojazdy oraz czy istnieje jakakolwiek klauzula wyłączająca? Umowa wynajmu samochodu może obejmować tzw. zniesienie udziału własnego, czyli opcję, która w razie kolizji chroni przed ewentualnymi kosztami likwidacji szkody powstałej w pojeździe. Upewnij się, że masz pełne zrozumienie zakresu ochrony ubezpieczeniowej, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przypadku wypadku lub uszkodzenia pojazdu.
Przed podpisaniem umowy sprawdź, czy istnieją jakiekolwiek ograniczenia dotyczące użytkowania wypożyczonego pojazdu, takie jak na przykład zakaz przekraczania granic kraju czy zakaz wjazdu na tereny nieutwardzone. Pomoże to uniknąć naruszenia umowy i ewentualnych konsekwencji.
Podsumowując, zawierana umowa wypożyczenia samochodu wymaga uwagi i ostrożności. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z jej warunkami, zwracając szczególną uwagę na płatności, obowiązujące terminy, warunki ubezpieczenia, opłaty dodatkowe, stan techniczny pojazdu czy warunki użytkowania i zwrotu. Warto wcześniej sprawdzić opinie innych klientów na temat danej wypożyczalni, a później zrobić zdjęcia pojazdu w trakcie jego odbioru, tak aby udokumentować stan techniczny. Świadoma i odpowiedzialna decyzja pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i cieszyć się spokojną podróżą!
Chcesz wypożyczyć samochód na krócej lub dłużej? Wybierz DD Partner wynajem aut w Krakowie – na naszej stronie internetowej wstępnie zarezerwujesz auto, a umowę podpiszesz na miejscu – bez stresu i zbędnych formalności. Nasza umowa wypożyczenia auta jest jasna i czytelna.